W dniu 11.10.2015r Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice zorganizowało spotkanie „Integracyjno-edukacyjne” w ramach zadania publicznego zleconego przez Gminę Sulęczyno. Zadanie pt. Praca na rzecz kultury i tradycji naszego regionu” miało na celu upowszechnienie kultury i podtrzymywanie tradycji regionu, promocję produktów regionalnych i tradycyjnych. Spotkanie to zostało poświęcone dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu gminy Sulęczyno z udziałem włodarzy, Radnych Gminy Sulęczyno i sołtysów. Po rozpoczęciu i przywitaniu gości przez prezesa Stefana Karcz wystąpił szkolny chórek pod przewodnictwem Edmunda Gall. Chórek ten za wieloletnią działalność został wyróżniony i obdarowany upominkami w postaci „Wielkiego Śpiewnika Polskiego” i słodyczy przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Upominki zostały wręczone przez Wójta Bernarda Grucza, Wice Przewodniczącego Rady Gminy Sulęczyno Bogdana Malek, Radnego Powiatu Kartuskiego Andrzeja Potrac i panią Dyrektor ZS w Mściszewicach Renatę Węsierską. Następnie przedstawiono prezentacje multimedialne o działalności przybyłych organizacji wraz z dyskusją o spostrzeżeniach i wykorzystaniu wspólnego potencjału. Specjalną prezentację na temat pozyskiwania środków finansowych przedstawił Tadeusz Podymiak z Fundacji Edukacji i Działań Społecznych. Wspólnie z Stefanem Karcz uświadomiono uczestnikom spotkania, że o pozyskiwanie grantów mogą również aplikować grupy osób nie mające osobowości prawnej, a jedynie zrzeszone przy współpracy już istniejących organizacji. Druga część spotkania została poświęcona omówieniu i wymiany zdań na temat przystąpienia wsi Mściszewice do grona wiosek posiadających certyfikat „Wioski tematycznej”. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Mściszewice Wanda Chmurzyńska i Katarzyna Grenz-Szuta od wiosny 2015r biorą udział w szkoleniu zorganizowanym przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gdańsku, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej „Spoekon” i Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Omówiono takie tematy jak:
- „Wprowadzenie do zagadnień specjalizacji tematycznej wsi”
- „Podstawy tworzenie mapy zasobów wsi”
- „Potencjał tematu specjalizacji wioski tematycznej – podstawowe informacje”
- „Podstawowe produkty wiosek tematycznych – wprowadzenie”
- „Prawne aspekty funkcjonowania wioski tematycznej”
- „Oferta wioski tematycznej – podstawy tworzenia”
- „Podstawowe informacje o scenografii wioski tematycznej”
- „Wprowadzenie do metody testowania produktów wioski tematycznej”
W spotkaniu znalazł się również czas na rozrywkę i zabawę który wypełnił występ Orkiestry dętej „Mściszewice” pod kierownictwem Jerzego Bober oraz przedstawienia pt. Baba i Dziad na weselu” w wykonaniu KGW „Mściszewiczanki”.
Od dłuższego czasu było duże oczekiwania na zorganizowanie takiej imprezy która będzie połączona z konkretną pracą na rzecz kultury i podtrzymanie tradycji naszego regionu połączone z przyjemnością poprzez wspólne spotkanie, przedstawienie swojej wizji, spostrzeżeń i wypracowania wspólnych wniosków na rzecz całej gminy i wspólnej integracji. Uczestnicy byli zachwyceni sposobem przeprowadzenia spotkania, poruszonymi tematami oraz tak miłego spędzenia niedzielnego popołudnia.
S.K.